בטיחות בעבודה עם דיסק יהלום

דגשים לבטיחות בעת עבודה עם דיסק יהלום

דיסק יהלום –  היהלום שבכתר בתחום הבנייה בחיתוך וניסור בטון.

מי שנמצא וחי את עולם הבנייה סביר שמכיר את העבודה עם דיסק יהלום. בשלב כזה או אחר בבנייה עולה הצורך בניסור בטון ודיסק היהלום הוא המכשיר המדוייק לביצוע המשימה. כל אחד יכול להשתמש במכשיר זה, אך רק אדם מקצועי יידע כיצד לנצל את איכויותיו ויתרונותיו של המכשיר כמו גם לפעול באופן בטיחותי ובכבוד הראוי למכשיר עוצמתי זה.

מהו דיסק יהלום ולמה הוא משמש?

תיאורטית, אפשר לבצע עבודה עם דיסק כלשהו אך, אין בטחון כי התוצאה תהיה מדוייקת ושלא ייגרם נזק כלשהו למבנה עצמו. דיסק היהלום בניגוד לדיסקים אחרים מיועד לנסר בטון והוא עשוי כמו ששמו מרמז מיהלום אשר עוטף את בסיס הדיסק ומאפשר את החיתוך בתוך הבטון מבלי שהדיסק עצמו יישבר או המשטח עצמו ייפגע.

דיסק היהלום הוא אמנם מדוייק ויעיל ביותר, אך עבודת החיתוך והניסור עצמה יכולה ליצור נתזים וחלקים שמתעופפים לכל עבר כמו גם אתגרים לעובד אשר מחזיק במכשיר שנע בכוח ומומנטום של עבודה. מתוך כך נוצרו תקנות בטיחות של ממונה בטיחות או גורם מקצועי אחר מחמירות לשימוש במכשיר זה וכל בעל מקצוע מחוייב להשתמש במכשיר זה בדרך עבודה מסויימת ולהקפיד על כללי בטיחות במהלך החיתוך והניסור.

דגשים לבטיחות בעת עבודה עם דיסק יהלום

תשומת לב וריכוז הם אלמנטים מרכזיים בעבודה שכזו. החיתוך והניסור יוצרים הדף והמון עוצמה אשר ברגע אחד של חוסר בריכוז והמכשיר יכול לנוע למקומות לא רצויים. העובד אשר מחזיק במכישר זה צריך להיות בריכוז מקסימלי ובעירנות מלאה כדי להיות מוכן לכל תנועה לא מתוכננת שקורית וכדי להיות מסוגל לשלוט בעבודת דיסק היהלום.

הרחקת אנשים וציוד– הרחיקו קהל וחפצים ממקום העבודה במיוחד במקומות ציבוריים שבהם יש תנועה חוזרת ונשנית של אנשים. המרחב צריך להיות נקי מגירויים שימנעו ויסיטו, מחד, את הריכוז של העובד ומנגד, ימנעו ויפחיתו את הסיכוי לפגיעה בעוברי אורח או עובדים שנמצאים באזור ללא סיבה.

עבודה בצוות– מעבר לכך, ישנה חשיבות לעבודה בצוות כדי לשמור על בטיחות המרחב ולתת נקודת מבט נוספת למניעת טעויות ופגיעות. לרוב, נדרשת המצאות של מפקח להתבוננות רחבה יותר על העבודה ולתכנון מיטבי של העבודה למניעת פגיעות, פציעות וליקויים פוטנציאליים.

ביצוע לאחר תכנון– עבודה עם דיסק יהלום דורשת תכנון מקדים של  בדיקת המשטח ומה יש בתוך המשטח כדי להמנע מפגיעה בצינורות וכבלים של מערכות חשובות. חשוב להעזר בבעלי מקצוע המתמחים באזור המדובר כמו מהנדסים, מפקחי עבודה, קבלנים ועוד.

ציוד עבודה מתאים – שימוש בציוד מתאים הוא חיוני לתחילת העבודה הגם שהנטייה שלנו היא בדרך כלל לעגל פינות ולהיות בגישת ’יהיה בסדר‘. הציוד בנוי ומיועד לשמור על העובד. משקפי מגן, כפפות ובגדים מותאמים לסוג העבודה הזה.

בהצלחה ועבודה בטוחה,

חיוג מהיר
יצירת קשר
איך נוח לך לדבר איתנו?
מלא/י את הטופס הבא ואנו נשמח ליצור איתך קשר בהקדם.
טלפון לבירורים כללים:
050-3281825
פקס:
02-6418205
דואר אלקטרוני:
rapid@philippe.co.il